۶ راه برای تقویت هوش احساسی و هیجانی

۶ راه برای تقویت هوش احساسی و هیجانی

۶ راه برای تقویت هوش احساسی و هیجانی

آبراهام لینکلن در هر انتخابات بازنده شد 

تقویت هوش هیجانی

تقویت هوش هیجانی یکی از اموزش هایی است که اکثر مدیران ارشد فروش در تمام دنیا دائم در حال آموزش آن هستند و از نکات اموزشیه که شخص باید سعی کند دائم در حال بهبود و بهتر شدن آن تلاش کند در این مقاله و مقاله تاثیر خصوصیات اخلاقی در فروش شما میتوانید در جهت رشد فردی خود اموزش دیده و قدم بردارید.با ما در آکادمی بیمه همراه باشید

(وقتی سلامت احساسی ما در وضعیت بدی باشد ، اعتماد به نفس مان هم همینطور خواهد بود.در چنین مواقعی باید ببینیم چه چیز باعث ایجاد مشکل برای ما شده است تا بتوانیم از لذت ساده شاد بودن لذت ببریم.) _ جس اسکات

هوش هیجانی چیست ؟:تقویت هوش هیجانی

هوش هیجانی به این معنا نیست که از بروز احساسات مان از قبیل غم ، شادی ، حجم و… جلوگیری کنیم و یا در نقطه مقابل به هر طریقی  که خواستیم آنها را ابراز کنیم. هوش هیجانی راه بروز صحیح احساسات را به ما نشان می‌دهد. هوش احساسی توانایی درک کردن ، مدیریت کردن و ابراز موثر احساسات خود و همچنین ارتباط موفق با دیگران است. طبق آمار ۹۰ درصد از کسانی که کارایی بالایی در محل کار دارند

از هوش احساسی بالایی برخوردارند در حالی که ۸۰% از آنهایی که کارایی پایین در محل کار دارند ، هوش احساسی شان هم پایین است. هوش احساسی در شکل‌گیری ، رشد ، حفظ و تقویت روابط شخصی هم اهمیت ویژه‌ای دارد. برخلاف ضریب هوشی که با گذشت زمان در طول زندگی فرد تغییری نمی‌کند ، هوش احساسی می‌تواند رشد کرده و با میل ما به یادگیری و رشد ، تقویت شود.

هوش هیجانی

در زیر به ۶ نکته برای بالا بردن هوش احساسی اشاره می‌کنیم:

میخوام این مقاله رو بخونم
چرا باید سوال کنیم؟

1-توانایی کاهش احساسات منفی:تقویت هوش هیجانی

احتمالاً هیچکدام از جنبه های هوش احساسی مهمتر از توانایی شما برای کنترل و مدیریت احساسات منفی خودتان نیست زیرا همین احساسات بر قضاوت شما تاثیر می گذارند. برای تغییر حسی که به یک موقعیت خاص پیدا می کنید ، اول باید فکرتان در مورد آن موقعیت را تغییر دهید. در زیر به دو نمونه اشاره می کنیم:

الف- شخصی سازی های منفی را کاهش دهید.

وقتی احساس بدی نسبت به رفتار یک نفر پیدا می کنید ،سعی کنید فورا به یک نتیجه منفی در مورد آن نرسید. درعوض ، قبل از هر واکنشی آن رفتار را از جنبه های مختلف بررسی کنید. به عنوان مثال:  خیلی راحت ممکن است تصور کنید که دوستتان چون اهمیتی برای تان قائل نیست جواب تلفن شما را نداده است اما می‌توانید احتمال این را در نظر بگیرید که سرش شلوغ بوده است. وقتی سعی کنید رفتار دیگران را به خودتان نگیرید ، ارزیابی بهتری از رفتارهای آن‌ها خواهید داشت. آدم ها بیشتر به خاطر خودشان آنطور رفتار می‌کنند نه به خاطر شما دیدتان را بازتر کنید تا سوءتفاهمات زندگیتان کمتر شود.

ب- ترس از طرد شدن را در خود کاهش دهید.

یک راه موثر برای کنترل و مدیریت ترستان از طرد شدن این است که برای موقعیت‌های مختلف انتخاب‌های مختلفی پیش روی خودتان قرار دهید تا هر اتفاقی که بیفتد ، جایگزین‌های قوی برای پیش رفتن داشته باشید.(با خواندن 9ویژگی مدیر موفق میتوانید شرایط خود را بالا ببری)

به عنوان مثال:بالا بودن ترس از طرد شدن:«می خواهم برای شغل رویاهایم درخواست بدم ،اگر استخدامم نکنند داغون میشم.»

پایین بودن ترس از طرد شدن:«من برای سه کار عالی درخواست می‌دهم. اگر یکی نشد ، هنوزدو شانس دیگه دارم.»

2-توانایی حفظ آرامش و کنترل استرس:تقویت هوش هیجانی

بیشتر ما حدی از استرس را در زندگی ما تجربه میکنیم.اینکه چطور با موقعیتهای استرس زا کنار بیایید ،قاطع یا منفعل بودن شما را مشخص میکند.وقتی تحت فشار هستید ، مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که آرامش تان را حفظ کنید. در زیر به دو  نکته در این زمینه اشاره می‌کنیم:

میخوام این مقاله رو بخونم
تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی،برای جذب مشتری

 

الف)اگر احساس اضطراب و نگرانی دارید

صورتتان را با آب خنک بشویید و کمی هوای تازه استشمام کنید.هوای سرد کمک میکند اضطراب تان کمتر شود. از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری کنید زیرا نوشیدنی‌ها اطلاعاتتان را بیشتر میکند.

 

ب) اگر احساس ترس،افسردگی یا ناامیدی می‌کنید ، تمرینات ایروبیک را امتحان کنید.

موضوع اصلی خود تمرینات ایروبیک نیست موضوع اینه که شخص با تحریک داشتن و ورزش کردن میتواند استرس را از خود دور کند

 

3-توانایی قاطع بودن و ابراز احساسات دشوار در صورت لزوم:تقویت هوش هیجانی

«برای اینکه خودمان باشیم باید بتوانیم آزادانه در مورد چیزهایی که برای مان مهم است حرف بزنیم و بگوییم که در مورد مسائل مهم احساسی چه نظری داریم و محدوده‌های قابل قبول یا غیر قابل قبول برای خودمان در روابط را مشخص کنیم.» _ هریت لرنر

مواقعی در زندگی همه ما هست که خیلی مهم است مرزهایمان را درست مشخص کنیم تا بقیه بفهمند کجا ایستاده ایم. این شامل تمرین حق مان برای مخالفت کردن، «نه» گفتن بدون عذاب وجدان ، مشخص کردن اولویت های مان ، محافظت از خودمان در برابر خشونت ، می‌شود.یک روش برای زمان‌هایی که لازم است که احساسات سختمان را ابراز کنیم روش xyz  است- من احساس x را دارم وقتی تو کار y رو در موقعیت z می‌کنی. در زیر به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

انتظارات بی جا

«این که از من انتظار داری کارهای خودم را کنار بگذارم و به تو کمک کنم ، حس خوبی ندارم.»

«با این که قول داده بود این کار را می‌کنی ، تلاشت را ادامه ندادی ، به همین خاطر احساس ناامیدی می کنم.»

میخوام این مقاله رو بخونم
به حرف مشتری توجه نمیکنیم

از به کار بردن جملاتی که با «تو» شروع میشود و با قضاوت و متهم کردن طرف مقابل تمام می‌شود ، اجتناب کنید.مثل «تو…هستی»، «تو باید…» و… این کار شنونده را به حالت دفاعی می‌برد و باعث می‌شود تمایل کمتری برای پذیرفتن حرف که می زنید داشته باشد.

4-توانایی فعال بودن به جای انفعالی بودن :تقویت هوش هیجانی

همه ما با آدم‌های غیرمنطقی در زندگی ما رو به رو می‌شویم. خیلی وقت‌ها در خانه یا محل کار درگیر یک آدم سرسخت می شویم. اینکه بگذاریم آن فرد بر ما تاثیر بگذارد و روزمان را خراب کند آسان است. اما چطور می‌توان در چنین موقعیت‌هایی فعال بود نه منفعل ؟ در زیر به چند نکته ساده اشاره می‌کنیم:

وقتی از کسی احساس عصبانیت و ناراحتی کنید، قبل از اینکه چیزی بگویید که بعداً پشیمان شوید ، یک نفس عمیق بکشید و آرام تا ده بشمارید. در بیشتر مواقع وقتی به عدد ۱۰ رسیدید،احتمالاً راه بهتری برای مواجهه با آن موقعیت پیدا کرده اید آن وقت می توانیم به جای پیچیده تر کردن اوضاع ، آن را آسان تر کنید. اما اگر بعد از شمردن تا عدد 10 هنوز  ناراحت بودید،باز هم به خودتان زمان دهید و بعد که آرام تر شدید ، موضوع را بررسی کنید.

خود را جای شخص بگذارید

-یک راه دیگر برای کاهش انفعالی بودن این است که حتی برای یک لحظه هم که شده ، خودتان را جای آن طرف مقابل بگذارید به عنوان مثال، آن فرد را در نظر گرفته و این جمله را کامل کنید: « ساده نیست که…»

«رئیسم خیلی زیاده خواه است ، داشتن چنین انتظارات زیادی در پست مدیریت او نباید آسان باشد…»

منطقی و ملاحظه کار باشیم

نکته اینجاست که به خودتان یادآور شوید که آدمها به خاطر مسائل خودشان آنطور رفتار می‌کنند. تا زمانی که منطقی و ملاحظه کار باشیم، رفتارهای سرسختانه دیگران حرف های بیشتری در مورد آنها به ما می زند. وقتی خودمان را جای آنها قرار می دهیم ، می‌توانیم ان موقعیت را منتقدانه تر بررسی کنیم و راه‌های بهتری برای حل مشکل پیدا کنیم.نتیجه را متذکر شوید. توانایی تشخیص و اثبات نتیجه یکی از مهم ترین مهارت هایی است که می توانید برای کنار آمدن با یک فرد سرسخت داشته باشید. نتایج موثر باعث می‌شود آن فرد کمی مکث کند و او را وادار می‌کند خشونت خود را به احترام تغییر دهد.

میخوام این مقاله رو بخونم
اطلاعات کافی از مشتری نداریم

5-توانایی بلند شدن بعد از روزهای سخت : تقویت هوش هیجانی

«من بیشتر از ۹۰۰۰ پرتاب را در زندگی ام از دست داده‌ام.تقریباً در ۳۰۰ بازی باخته ام. ۲۶ مرتبه همه چیز بازی در دست پرتاب من بوده و از دستش داده‌ام. بارها و بارها شکست خورده ام. دلیل موفقیتم همین بوده است.»-مایکل جردن

زندگی همیشه آسان نیست. همه ما این را می‌دانیم. اینکه در برابر چالش‌های زندگی چطور فکر کنیم ، احساس کنیم و رفتار کنیم است که بین امید و ناامیدی ، خوشبینی یا بدبینی ، موفقیت یا شکست تفاوت ایجاد می‌کند. با هر موقعیت چالش انگیزی که با آن مواجه میشویم ، سوالاتی مثل «درس این چیست؟»  «چطور می‌توانم از این تجربه دست بگیرم؟»

«الان مهمترین مسئله چیست ؟» و «اگر بخواهم خارج از چهارچوب فکر کنم چه راه‌ حل‌هایی بهتری هست؟،پیش می آید.«هرچه کیفیت سوالاتی که می‌پرسیم بالاتر باشد ، پاسخهایی که دریافت میکنیم هم با کیفیت تر خواهد بود. سعی کنید بر اساس یادگیری و اولویت‌ها سوالاتی سازنده بپرسید تا بتوانید با رویکردی درست با آن موقعیت برخورد کنید.(میتوانید یاد بگیرید که چطور باید برنامه ریزی کینم)

6-توانایی ابراز احساسات صمیمانه در روابط نزدیک : تقویت هوش هیجانی

توانایی ابراز موثر و ارزش گذاشتن بر احساسات و عواطف لطیف و عاشقانه برای حفظ ارتباطات نزدیک ضروری است. « موثر » در اینجا یعنی به اشتراک گذاشتن احساسات صمیمانه با کسی در یک رابطه درست به طریقی سازنده و اینکه بتوانید وقتی فرد مقابل هم همینطور رفتار می‌کند ،شما قاطعانه واکنش دهید.

 

«اگر قلبی  پاسخ قلبی دیگر را ندهد ، پژمرده میشود»-پرل باک

میخوام این مقاله رو بخونم
آموزش فروش بیمه عمر

روانشناس دکتر جان گاتمن به این ابراز احساسات صمیمانه می گوید ، مناقصه.

مناقصه می‌تواند هر روش ارتباط مثبت بین دو نفری باشد که می‌خواهند رابطه نزدیک با هم داشته باشند.

به عنوان مثال:

مناقصه کلامی:«چطوری؟»،«چه می کنی؟»«دوستت دارم»،«وقتی اینطوری باهم حرف میزنیم خیلی دوست دارم»،«خوشحالم که باهم وقت میگذرونیم.»«تو دوست فوق العاده ای هستی»،«متاسفم».

مناقصه زبان بدن:

ارتباط چشمی مثبت ، بغل کردن ، لبخند زدن به گل انداختن دست دور شانه های طرف مقابل.

مناقصه رفتاری:

تعارف کردن غذا و نوشیدنی ، یک هدیه فکر شده ، کمک کردن ، شرکت در فعالیت های مشترک که ارتباطی نزدیک تر ایجاد کند.

 

تحقیقات دکتر گاتمن نشان می دهد که روابط نزدیک و سالم تا صدها بار در روز مناقصاتی با هم دارند. کلمات و حرکات می‌توانند میلیونها شکل مختلف داشته باشند که همه آنها نشان دهد ،«برایم مهمی»،«دوست دارم با تو در ارتباط باشم» ویا «تو نقش مهمی در زندگی ام داری».مناقصه مداوم و پایدار برای حفظ و رشد یک رابطه صمیمی و نزدیک ضروری است. در واقع ویتامین عشق است.امید است،در عین اینکه هوش هیجانی خود را توسعه می دهید به خاطر داشته باشید گسترش شادی برای شما هزینه ای نخواهد داشت و آنچه در ازای آن دریافت می کنید بسیار پر ارزش است.

 

شما میتوانید اگر درخواست آموزش یا مقاله خاصی را دارید به صفحه تماس با ما درخواست خود را ثبت کنید تا ما نسبت به ان اقدام کنیم

[btn btnlink=”https://academibime.com/what-is-life-insurance/” btnsize=”medium” bgcolor=”#1e73be” txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]بیمه عمر چیست؟[/btn][btn btnlink=”https://academibime.com/inappropriate-product/” btnsize=”medium” bgcolor=”#1e73be” txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]ارائه محصول نامناسب[/btn][btn btnlink=”https://academibime.com/nothing-is-impossible/” btnsize=”medium” bgcolor=”#1e73be” txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]هیچ چیز ناممکن نیست…[/btn][btn btnlink=”https://academibime.com/marketing/” btnsize=”medium” bgcolor=”#1e73be” txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]بازاریابی[/btn]

میتوانید بخوانید….

وحید طهماسبی هستم با سابقه 8 ساله بازاریابی و فروش که در کسوت های مختلف از جمله مسئول فروش و مدیر فروش فعالیت داشتم و در حال حاضر مشغول آموزش به علاقه مندان این حوزه هستم

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.