چطور برنامه ریزی کنم؟

چطور برنامه ریزی کنم؟

چطور یک برنامه ریزی روزانه ایده‌آل و همه‌جانبه داشته باشیم ؟

چطور برنامه ریزی کنم

چطور برنامه ریزی کنم ؟ چطور برنامه روزمره خودم را تنظیم کنم تا به بقیه کارام برسم؟ اگه این سوالات سوال شما هم هست با ما همراه باشید. برقراری تعادل میان وظایف و کارهای گوناگون در زندگی آسان نیست. کار ، درس ، خرده کاری های هر روزه زندگی ، در حالی که باید هوای دوستان و خانواده را هم داشته باشید! به همه اینها زمانی را که نیاز دارید به خودتان برسید هم اضافه کنید. در چنین معرکه ای بی‌شک برنامه ریزی روزانه به شما کمک می‌کند. با برنامه‌ریزی ، مدیریت و کنترل کارها آسان تر می شود ، میتوانید میان اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تعادل برقرار و کارها را بر اساس اهمیتی که برایتان دارند اولویت بندی کنید. با ما همراه باشید تا ببینید چطور می توانید یک برنامه ریزی روزانه کارآمد داشته باشید.

طرح ریزی برای یک برنامه روزانه

1-مشخص کنید روزتان را چگونه میگذرانید : چطور برنامه ریزی کنم

پیش از تهیه یک برنامه بهینه باید از کارهایی که طی روز انجام می دهید و نحوه تنظیم آن ها آگاه باشید.مثلا اگر باید به دانشگاه یا سرکار بروید ، پس این موارد و زمان مربوط به آنها در اختیار شما نیست اما در وقت های آزادتان خیلی راحت امکان تغییر و تصمیم‌گیری دارید. چند روزی را به بررسی کارهایی که می کنید و اینکه زمان را چطور سپری می‌کنید ، اختصاص بدهید. همه کارهایی را که انجام می‌دهید با دقت یادداشت کنید. به ویژه به زمانهای آزادتان و کارهایی که در این اوقات انجام میدهید ، توجه کنید. آیا این زمانها را به بازی کردن می‌گذرانید یا تمیز کردن خانه ؟ فهرستی از همه فعالیت هایتان و مدت زمان انجام هر یک تهیه کنید.

میخوام این مقاله رو بخونم
چرا باید سوال کنیم؟
چطور برنامه ریزی کنم
چطور برنامه ریزی کنم

 

2-زمانی را که در رفت و آمد برای کار ، دانشگاه و… هستید تخمین بزنید :چطور برنامه ریزی کنم

ما بخش عمده ای از روز را صرف رفتن از جایی به جای دیگر می کنیم. این رفت‌وآمدها برای ما ضروری است. زمان لازم برای این آمد و شدها را محاسبه کنید و در برنامه خود زمان کافی به آنها اختصاص دهید. بهتر است برنامه‌تان را بر اساس این زمان‌ها بهبود دهید.

 

3-مشخص کنید چه زمانی بیشترین بهره وری را دارید: چطور برنامه ریزی کنم

در حین برنامه ریزی به ترتیب انجام کارها توجه کنید. بهتر است کارهای مهم را که نیاز به تمرکز بیشتری دارند در زمان‌هایی انجام دهید که بیشترین بهره وری را دارید. بیشتر افراد صبح ها بهتر کار می کنند و بعد از ظهر ها را به پاسخگویی به تماس های تلفنی و ایمیل های دریافتی اختصاص می‌دهند.

 

4-بدانید که عادت های شما زندگی روزمره تان را تحت تاثیر قرار میدهند:چطور برنامه ریزی کنم

انجام کارها بر اساس برنامه ریزی روزانه به ما نشان می‌دهد زندگی مان چقدر تحت تأثیر عادت هایمان است. گاهی برخی عادت های بد مانع رسیدن شما به اهدافتان می‌شوند. ، در مقابل برخی عادت ها سودمند و یاری رسان هستند. هنگام برنامه ریزی روزانه تان، عادت های سودمند و آسیب‌رسان را شناسایی کنید.مثلا ممکن است عادت داشته باشید وقت زیادی را صرف انجام کار مورد علاقه تان کنید تا جایی که برای کارهای دیگر جمله اهداف بلند مدت تان نیرویی نداشته باشید

یا چنان غرق در کارتان و تامین خواسته های دیگران می شوید که زمانی برای استراحت و رسیدگی به خودتان ندارید. هر دوی اینها به یک اندازه آسیب‌رسان هستند. پس مهم است که بدانید عادت هایتان چطور بر زندگی شما تاثیر می گذارند. پس از شناسایی عادت‌های آسیب‌رسان ، سعی کنید با یافتن روش‌های جایگزین از زمان تان بهتر استفاده کنید. این روش ها ممکن است به سادگی محدود کردن زمانی باشد که صرف برخی کارها مثل بازی‌های ویدیویی ، ساز زدن و… بهتر است این کارها را به بعد از انجام کارهای ضروری موکول کنید. شاید هم لازم باشد کمی تمرین کنید و نه گفتن به دیگران را یاد بگیرید.

میخوام این مقاله رو بخونم
خرده‌ فروشی

 

5-از وقت های تلف شده به کاهید: چطور برنامه ریزی کنم

شاید برخی از کارهایی که می کنید اتلاف وقت به نظر برسند. برخی از آنها واقعا اجتناب ناپذیر هستند مثل رفت و آمد به محل کار یا مراجعه به اداره ای خاص در شلوغترین ساعت روز تنها به این دلیل به یک برگه امضا شده نیاز مبرم دارید. برنامه ریزی روزانه تان را بررسی کنید و ببینید آیا امکان دارد با ایجاد تغییرات از اتلاف وقت بکاهید. اگر امکان تغییر کارها نیست شاید بد نباشد در صورت امکان برخی کارها را در وقت های تلف شده تان انجام بدهید، مثلا صبحانه تان را در طول مسیر رفتن به سرکار و در اتوبوس میل کنید.

 

6-برنامه هر روز را شب پیش بریزید: چطور برنامه ریزی کنم

بهتر است از پیش برای روزتان برنامه‌ریزی کنید. اگر تجربه ای در برنامه ریزی روزانه ندارید ، احتمالاً مدتی طول میکشد تا از عهده یک برنامه‌ریزی خوب و بی نقص بربیایید. بهتر است یک برنامه موقتی از ترتیب کارها و زمان لازم برای هر یک از تهیه کنید و امکان جابجایی و انعطاف‌پذیری را هم برای آن در نظر بگیرید.

 

سورس مقاله

وحید طهماسبی هستم با سابقه 8 ساله بازاریابی و فروش که در کسوت های مختلف از جمله مسئول فروش و مدیر فروش فعالیت داشتم و در حال حاضر مشغول آموزش به علاقه مندان این حوزه هستم

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است