بیمه عمر و تامین آتیه و مشکلات بازنشستگان

بیمه عمر و تامین آتیه و مشکلات بازنشستگان

بیمه عمر و تامین آتیه

بیمه عمر و تامین آتیه در چند سال گذشته در بین سایر شاخه های بیمه ای بیشتر بر سر زبان ها بوده . مردم در ابتدا اطلاعات زیادی در این باره نداشتند و همین امر در گذر زمان باعث شد که شبکه فروش بیمه های عمر قوی وارد صحنه شود تا در جهت بالا بردن اطلاعات مردم و سطح سواد بیمه ای دست به کار شوند در همین رابطه سوالاتی را از مدیران یکی از شرکت های بیمه ای داشتیم که به اتفاق با هم میخوانیم:

سرویس دهی شرکت های بیمه

تاکنون سرویس دهی بیمه ها موجب تغییر نگرش جامعه شده است؟

بد نیست خاطره ای را به شما بگویم به عنوان یک نکته ای که اتفاق افتاده به آن توجه کنید اولین بار در کشور بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان داشت در جامعه معرفی می‌شد که به شدت از سوی مسئولان نظام پزشکی مورد انتقاد قرار گرفت که شما به بیماران یاد می‌دهید بر علیه پزشکان اقامه دعوا کنند این یک نگاه عامیانه به موضوع بود اما وقتی توضیح دادیم متوجه شدند و استقبال کردند و گفتند ما اشتباه میکردیم ما آن زمان اعتقاد داشتیم که داشتن یک بیمه نامه مسئولیت به پزشک جسارت اقدام میدهد. پزشکی که میترسد فردا دادگاه سراغش بیاید وقتی بیمه نامه دارد جسورانه می تواند تصمیم بگیرد و اقدام درست انجام بدهد

نگرانی از نداشتن بیمه نامه : بیمه عمر و تامین آتیه

کسانی که بیمه نامه دارند اتفاقاً کمتر تصادف می‌کنند تا آن کسی که بیمه نامه ندارد می گوید ای داد بیداد اگر ماشین را به جایی بزنم چه اتفاقی می‌افتد خود آن نگرانی عامل خسارت می شود در آن زمان حتی در سطح دولت مطرح شد که به نوعی فروش بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان را ممنوع کننداما زمانی به صورت منطقی به آنها توضیح داده شد نه تنها گفتند که جلوی این کار را نمی گیریم بلکه از آن حمایت هم شد.

دیدار با رئیس جمهور : بیمه عمر و تامین آتیه

خوب یادم است آن زمان من و رئیس کل وقت بیمه به ملاقات رئیس جمهور و رئیس نظام پزشکی کشور رفتیم ایشان ابتدای جلسه و انتهای جلسه کاملاً دو شخصیت متفاوت داشت وظیفه ما این است که درست توضیح بدهیم برای برداشت‌های اشتباه جامعه محصولات جدید و پوشش های بیمه ای را معرفی کنیم خیلی ها معتقد بودند که وقتی شما بیمه نامه دیه میدهید راننده بی احتیاط می شود این یک روی سکه است.

سواستفاده از بیمه : بیمه عمر و تامین آتیه

اما اگر نباشد چه؟ خیلی خانواده ها از هم می‌پاشند همه افراد که بی احتیاط نیستند همه که به دلیل داشتن بیمه‌نامه بی احتیاطی نمی کنند اما ممکن است میان تعداد زیادی راننده یکی هم به دلیل داشتن بیمه‌نامه بی احتیاطی هایی انجام دهد آن نباید ملاک تصمیم گیری ما باشد در بخش بیمه های درمان هم همین طور معتقدم که در جامعه شاید خیلی به ندرت اتفاق بیفتد از بیمه های درمان سوء استفاده شود ولی ما نمی توانیم بیاییم کل ماجرا را فدا کنیم برای تعداد بسیار اندکی که این سو استفاده را می کنند.

میخوام این مقاله رو بخونم
مدیریت ارتباط با مشتری در بیمه

بیمه های بازنشستگی : بیمه عمر و تامین آتیه

در آینده بیمه های بازنشستگی به نظرم نمی توانند یکی از نیازهای اساسی جامعه ما را مرتفع کنند بالاخره شما می‌دانید که این جامعه یک جامعه سنتی است و مثل جوامع پیشرفته نیست وقتی شاغلین به سن بازنشستگی می‌رسند هزینه‌های شان بیشتر می‌شود در دنیا این امر مرسوم نیست در دنیا هزینه های شان کمتر می شود چون هزینه های خانوادگی و هزینه رفت و آمد های که ما مرسوم داریم مانند تامین هزینه های فرزندان در سنین بالا و در آن جا معمول نیست نیاز بازنشسته ما بیشتر از نیازشاغل است.

بیمه عمر و تامین آتیه
بیمه عمر و تامین آتیه

مشکلات بعد از بازنشستگی :بیمه عمر و تامین آتیه

 حالا برعکسش عمل می‌کنیم. وقتی کسی بازنشسته می‌شود به شدت درآمدش را کاهش می‌دهیم. صنعت بیمه در اینجا باید کمک کند این فاصله را تا جایی که می تواند پر کند و این خواسته غیر اخلاقی ای نیست می گویند در زمانی که دارید کار میکنید برای آن موقع تان پس انداز کنیداین تفکر باعث شد که مجلس در برنامه ششم توسعه تصویب کنند سهم بیمه های عمر باید افزایش چشمگیری داشته باشد اگر این مکمل بازنشستگی عرضه و مورد استقبال قرار گیرد این رقم محقق می‌شود.

نگاه مجلس به بیمه های عمر و تامین آتیه

یکی از برداشت های من همین است که مجلس شورای اسلامی به آینده پرداخت های عمومی و بازنشستگی در سطح عمومی توجه دارد و می داند اگر پیشگیرانه با این موضوع برخورد کند و این خلا را از طریق بیمه های بازرگانی پر نکند جامعه آن روز به مشکل خواهد خورد پس الان باید به فکر بود و با توسعه بیمه های عمر برای این خلا نوعی مکانیزم اجرائی تعریف کرد من هم مثل شما معتقدم که این یک خواست قانونی برای محافظت از جامعه در قبال پرداخت های آینده بازنشستگی است یکی از دلایل آن می‌توانند حداقل این باشد که می‌بینند صندوق های بازنشستگی در آینده به قدر کافی نیازهای هزینه ای جامعه را تامین نخواهند کرد تنها راه آن توسعه بیمه های عمر است.

میخوام این مقاله رو بخونم
بیمه عمر نخرید..

کاستی های صنعت بیمه : بیمه عمر و تامین آتیه

در صنعت بیمه باید چه کنیم؟ فکر میکنید در صنعت بیمه چه کاستی هایی وجود دارد؟

صنعت بیمه کاستی هایی دارد اما تجارب خیلی مفیدی هم دارد باید به اتکای تجارب گذشته اش برای آینده برنامه‌ریزی کند. معتقد هستم صنعت بیمه توان این برنامه ریزی را دارد اگر در صنعت بیمه در رابطه با توسعه بیمه های عمر، یک هم فکری به وجود بیاید این کار شدنی است که با نگاهی به عملکرد دو سه یا پنج سال گذشته می‌توان به این نتیجه رسید که میشود دررابطه با بیمه های عمر قدم های خیلی موثرتری برداشت خوشبختانه در این مسئله بیمه‌پاسارگاد تجربه خوبی داشته است.

سمینار بیمه عمر و تامین آتیه

 در هیئت مدیره ما بحث شد که بیمه پاسارگاد سخاوتمندانه این تجربه را در اختیار بازار قرار دهد به همین علت هم در دی ماه یک سمینار تخصصی در رابطه با بیمه عمر و تامین آتیه برگزار شد و در آن جا تجربه های بیمه پاسارگاد (که به نظر من از ۱۲۰ تجاوز ۱۰ ساله است و از یک دیدگاهاجاره خودرو در ۲۲-۲۳ ساله است) این را به همه همکارانمان در بازار بیمه عرضه می‌کنیم و به آنها می‌گوییم که میشود در بیمه عمر و تامین آتیه قدم‌های خوبی برداشت مسئولانی که باید آن انتظارات را تامین کنند

که بخش مهم آن نیز به بیمه مرکزی برمی‌گردد که خوشبختانه با صحبت‌هایی که انجام شده تمام بخش‌های بیمه مرکزی آمادگی خود را اعلام کرده اند که در این مسیر که یک هدف اساسی دولت برای تامین آینده جامعه هرگونه پیشنهاد و هرگونه تجدید ساختار و هرگونه اصلاح مقررات را در دستور کار قرار دهند تا ما بتوانیم آن شرایط لازم را برای توسعه بیمه های عمر در جامعه فراهم کنیم به قول امروزی‌ها تا روزی که درد نیامده  باید به فکر درمانش باشیم که کسی نمی‌تواند منکر شود که ما خیلی زمان نداریم تا رسیدن به آن شرایطی که جامعه ما دریافتی‌های بازنشستگی جواب هزینه‌هایش را نمیدهد.

طرح های خاص بیمه عمر و تامین آتیه

این که بیمه پاسارگاد یک شرکت مستقل بیمه های زندگی را هم می‌خواهد تأسیس کند در راستای همین تفکر است؟ یعنی طرح های خاصی برای بیمه بازنشستگی دارید؟ این فقط برنامه بیمه پاسارگاد نیست این یک برنامه کلی در دنیا به خاطر اینکه از یک طرف منابع بیمه‌های عمر دستخوش ریسک های غیر قابل پیش بینی نشود و از طرف دیگر درآمدهای مربوط به منابعی که به عنوان بیمه های عمر جمع‌آوری می‌شود باید با دقت کافی قابل محاسبه باشد این تفکیک در دنیا انجام شده است شاید بتوان گفت در این خصوص می بایست زود تر اقدام میشد.

میخوام این مقاله رو بخونم
خلاقیت چرا و چگونه ؟

تفکیک سیستم ها : بیمه عمر و تامین آتیه

یادم هست که وقتی شما در بیمه آسیا بودید این را همیشه تأکید می کردید که باید تفکیک بشود.

آن زمان به خاطر دارم که ما حتی اساسنامه یک شرکت مستقل بیمه را تهیه کردیم با مشارکت سیستم بانکی و درخواست کردیم تا مراحل تاسیس آن طی شود ولی آن زمان با یک مشکل جدی روبرو شدیم که هنوز خصوصی‌سازی نشده بود آن شرکت هم اگر می خواهد تاسیس شود باید در قالب دولتی می بود یکی از دلایل مخالفت بیمه مرکزی همین بود زمانی که اساسنامه را دیدند گفتند خیلی خوب است ولی این شرکت با این خصوصیاتی که می‌گویید دولتی نباشد. بتواند قدم‌هایی که در یک شرکت خصوصی می‌شود برداشت این شرکت هم بتوانند بردارد. به یاد دارم که آن زمان بیمه مرکزی موافق بود و تنها ایرادی که می‌گرفت دولتی بودن شرکت مفروض بود.

 

این است که سیاست بیمه مرکزی که از طرف مسئولان اعلام شده که من بعد دیگر به شرکت مختلط مجوز نخواهند داد قدم اول است شرکت‌های موجود هم با یک برنامه‌ریزی درست موظف هستند در وهله اول فعالیتشان را تفکیک کنند و اگر نشود حساب های شان را تفکیک کنند این سیاست اعلام شده است و فکر می‌کنم  ضرورت هم دارد که انجام شود.

اجرای استاندارد ifrs : بیمه عمر و تامین آتیه

آقای ضمیری، گفته می شود اجرای استاندارد ifrs در صنعت اصرار می شود. آیا زیرساخته اش آماده است ؟ به نظر شما اجرای آن با موفقیت روبرو می‌شود؟ در تمام اقدامات از جمله رفتن به سراغ اجرای مقررات ifrs یا مقررات دیگری که تا اندازه ای به مورد اجرا درآمده و حالا می‌خواهد اصلاح شود نحوه محاسبه توانگری شرکتهای بیمه است . ما باید برای رسیدن از وضع موجود به وضع مطلوب یک دوره تعریف کنیم و در آن زمان که قدم به قدم به سوی نقطه مطلوب حرکت کنیم . اجرای ifrs یک اقدام آنی نیست . در ifrs پیش بینی شده که چه اتفاقاتی باید رخ دهد. بیمه مرکزی و شرکت های بیمه باید با هم همکاری کنند تا در یک دوره مثلا دو ، سه یا پنج ساله که از امروز شروع می شود ، ifrs در کشور ما به طور کامل اجرایی شود .

ابلاغ ایین نامه حاکمیت :بیمه عمر و تامین آتیه

یادمان هم نرود که ۲۰۱۷ ifrs قرار است از سال ۲۰۲۳ در اروپا اجباری شود . حتی در اروپا که این همه در این علوم پیشرفته هستند نگفتند که این مقررات ifrs را ما تصویب کردیم و در سال آینده اجرایی شود. می گویند در این دوره یک شرکت باید ساختار مالی اش را اصلاح کند و با این مقررات تطبیق بدهد و بتوانند در یک شرایط اجرا قرار بگیرند تا اجرا کنند.رئیس کل بیمه مرکزی در سخنرانی اخیرش اعلام کرد که به‌زودی آیین‌نامه حاکمیت شرکتی برای اجرا به شرکت های بیمه ابلاغ می‌شود و خیلی سریع باید جامع و کامل اجرا شود این موضوع چه تاثیری دارد و آیا در بیمه پاسارگاد بدون چون و چرا اجرا می‌شود؟

میخوام این مقاله رو بخونم
استفاده از زبان بدن در بازاریابی

 

آیین‌نامه حاکمیت شرکتی بی اشکال است؟ : بیمه عمر و تامین آتیه

واقعیت قضیه این است که بیمه پاسارگاد به خاطر ترکیب سهامدارانش ترکیب هیئت مدیره و ترکیب سرمایه انسانی اش شاید بتوان گفت در رابطه با اجرای آیین‌نامه حاکمیت شرکتی کمترین مشکل را دارد .ولی این به آن معنا نیست که ما فکر میکنیم آیین‌نامه حاکمیت شرکتی بی اشکال است و باید به همان ترتیبی که پیش‌بینی شده است به اجرا در بیاید. در خیلی از شرکت‌ها شاید زود است که ما به اجرای این آیین نامه برسیم.

واقعیت این است که در جریان تصویب آیین نامه یک اعتقادی داشتم و همان موقع هم اعلام کردم که یکی از مهمترین مباحث آیین نامه حاکمیت شرکتی این است که این آیین‌نامه نمی‌تواند برای همه شرکت‌های بیمه یکسان باشد.ما نمی‌توانیم بگوییم شرکتی مثل شرکت سهامی بیمه ایران که بخش عمده بازار را دارد و یک شرکتی که دیروز تاسیس شده باید آن را اجرا کنند اصل حاکمیت شرکتی خیلی عامیانه اش این است که این شرکت چگونه باید مدیریت و اجرا بشود. اصول اجرای یک شرکت کوچک با یک شرکت بزرگ خیلی متفاوت است .به همین علت است که اعتقاد من این بود که ما نباید آیین‌نامه حاکمیت شرکتی را اجباری کنیم. هیئت مدیره‌های شرکتها برای خودشان تصویب کنند اما با تایید بیمه مرکزی.

آیین‌نامه حاکمیت شرکتی : بیمه عمر و تامین آتیه

یک آیین‌نامه حاکمیت شرکتی ممکن است برای یک شرکت خوب باشد و برای یک شرکت دیگر خوب نباشد .باید به اندازه سایز ترکیب سهامداران ترکیب نیروی انسانی و تمام این موارد توجه کرد .ولی به هرحال آیین‌نامه‌ ای تصویب شده و همه موظفیم آن را اجرا کنیم اما مذاکراتی که در صنعت بیمه انجام شده قرار است برای اجرای آن عجله نکنید و در حال حاضر موکول شده به این امر که بر اساس آیین‌نامه حاکمیت شرکتی ابتدا اساسنامه جدید برای شرکت‌های بیمه تهیه و ابلاغ شود و از زمان ابلاغ اساسنامه شرکتها ۶ ماه فرصت داشته باشند که خود را با آیین‌نامه حاکمیت شرکتی تطبیق بدهند.

میخوام این مقاله رو بخونم
بررسی فقهی بیمه و پاسخ به اشکال های فقهی بیمه عمر

سوال اخر : بیمه عمر و تامین آتیه

شما همواره طرح‌های خوبی برای شبکه فروش داشتید و همیشه نماینده ها را حمایت کردید و حتی اولین شرکت های نمایندگی حقوقی در بیمه آسیا تأسیس شد. همیشه در بازار می‌گویند بیمه آسیا نماینده های خیلی خوبی دارد. در پاسارگاد آمدید طرح فروشندگان بیمه عمر و تامین آتیه را اجرا کردید الان بازاریابی نوین و روش های الکترونیکی و وجود استارتاپ ها امنیت شبکه فروش را برهم زده است به نظر شما برای رفع دغدغه نمایندگان چه باید کرد؟

آینده صنعت بیمه : بیمه عمر و تامین آتیه

سوال بسیار خوب و در عین حال خطرناکی است . اجازه بدهید من این سوال شما را خیلی طبقه بندی شده جواب دهم اینکه در آینده صنعت بیمه فروش از طریق امکانات جدید فناوری و اینترنت باید انجام شود هیچ تردیدی وجود ندارد مردم بر این اعتقاد دارند که امروز بیشترین عملیات بانکی شان را از همین موبایلی که دستشان است انجام دهند ما نمی‌توانیم بگوییم در بیمه اینطور نیست . پس این یک واقعیتی است که ما به جای مخالفت با آن باید همزیستی با این موضوع را یاد بگیریم اما همزیستی با این موضوع چگونه ممکن است ؟ ما باید روش طراحی کنیم که این سیستم نه تنها رو به روی نماینده ها قرار نگیرد

بلکه تقویت کننده آن ها باشد . این شدنی است . متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل نبود برنامه ریزی یک مقدار کار ناقص اجرا شده است نماینده ها حق دارند نگران باشند اما ما وظیفه داریم نگرانی‌های آنها را حل کنیم بگوییم که نگرانی شما از چیست؟ از این‌که این سیستم‌ها کارتان را بگیرند ؟ ما اصلا این راه را نمی رویم . ما این سیستم ها را در حمایت از شما ایجاد می کنیم . اگر اینگونه نگاه کنیم فکر می کنند به جای ابعاد منفی، اتفاق بسیار مثبتی در توسعه خدمات بیمه رخ می‌دهد و اگر به شبکه فروش هم درست توضیح داده شود قطعا از آن استقبال می‌کنند تا اینکه بخواهند مخالفت کنند.

[btn btnlink=”https://academibime.com/retail/” btnsize=”small” bgcolor=”#8224e3″ txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]خرده فروشی[/btn][btn btnlink=”https://academibime.com/creativity-on-sale/” btnsize=”small” bgcolor=”#8224e3″ txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]خلاقیت چگونه؟[/btn][btn btnlink=”https://academibime.com/how-does-google-work/” btnsize=”small” bgcolor=”#8224e3″ txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]گوگل چطور کار میکند؟[/btn][btn btnlink=”https://academibime.com/nothing-is-impossible/” btnsize=”small” bgcolor=”#8224e3″ txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]هیچ چیز ناممکن نیست[/btn][btn btnlink=”https://academibime.com/what-is-life-insurance/” btnsize=”small” bgcolor=”#8224e3″ txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]بیمه عمر چیست؟[/btn][btn btnlink=”https://academibime.com/how-to-plan/” btnsize=”small” bgcolor=”#8224e3″ txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]چطور برنامه ریزی کنم[/btn][btn btnlink=”https://academibime.com/why-do-not-we-have-a-customer/” btnsize=”small” bgcolor=”#8224e3″ txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]به حرف بیمه شده توجه نمیکنیم[/btn]

درصورت تمایل 

وحید طهماسبی هستم با سابقه 8 ساله بازاریابی و فروش که در کسوت های مختلف از جمله مسئول فروش و مدیر فروش فعالیت داشتم و در حال حاضر مشغول آموزش به علاقه مندان این حوزه هستم

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.