استفاده از زبان بدن در بازاریابی

استفاده از زبان بدن در بازاریابی

استفاده از زبان بدن در بازاریابی یکی از فنونی است که سال هاست متخصصان این حوزه مشغول به آموزش آن هستند زبان بدن کاربردهای فراوانی دارد.از جمله استفاده های مهم ان استفاده از زبان بدن در مزاکرات مهم میباشد و حتی شاهد ان هستیم که سران کشور ها هم استفاده میکنند.

با ما همراه باشید در وب سایت آکادمی بیمه تا به برسی این مقاله بپردازیم امیدواریم لذت کافی را ببرید

استفاده از زبان بدن در بازاریابی

مهمترین خصوصیات انسان قدرت تکلم و سخن گفتن اوست.او میتواند با به کارگیری کلمات و جملات احساسات و نیات درونی اش را بیان کند و دیگران را از آن آگاه نماید. از طرفی خواسته یا ناخواسته در فضایی که آن را سکوت و خاموشی مینامیم و با زبان بی‌زبانی تنها با آنچه زبان حرکات بدن و اجزای آن خوانده می‌شود، می‌تواند به‌خوبی احساسی را انتقال داده یا معنای کلامی را تغییر دهد.هرگز اظهار دوستی و علاقه شخصی در حالی که اخم کرده و ترشرویی نشان می‌دهد، قابل قبول نیست. بنابراین به کارگیری این دو زبان در یک جهت و راستا می تواند به خوبی در بیان هیجانات، عواطف و احساسات به کار رود.اما در میان دنیای خاموش و بی زبانی، زبان های گویای دیگری هم هستند. یک بازاریاب و فروشنده حرفه ای، باید در درک زبان بدن و رفتار مشتری تبحر داشته باشد

کلمات سحر آمیز در فروش

مثل جادو گر ها باشید و کلمات سحر آمیز را که تاثیر بسیار زیادی در فروش شما دارد را فرا بگیرید و با استفاده کردن مداوم آن ها فروش خود را هر روز بیشتر از دیروز کنید استفاده کردن همزمان از زبان بدن و اثر کلمات هیچ چیز ناممکن نیست را پدیدار میکند و شما را به سمت فرم تماس با ما وب سایت هدایت خواهد کرد و بسیار خوشحال نتایج خود را اعلام میکنید فقط کافی است تا به خوبی مطالعه کنید و تکرار و تمرین کنید

مهارت های غیرکلامی

چرا که تاثیر مهارتهای غیر کلامی پنج برابر بیشتر از مهارتهای کلامی است.فروشندگان بدون آگاهی از مهارت های غیرکلامی نمی‌توانند یک ارتباط اثربخش با مشتریان برقرار کنند؛ ولی متاسفانه اکثر فروشندگان با مهارت های غیرکلامی آشنا نیستند یا آن را جدی نمی گیرند.آگاهی از مهارت های غیرکلامی، نقش مهم و موثری در برقراری یک ارتباط اثربخش دارد. فروشنده ای که در هنر تشخیص زبان بدن مهارت پیدا کند، بدون شک جز فروشندگان سطح یک قرار می گیرد. بنابراین با یادگیری مهارت های غیرکلامی، با مشتریان خود بسیار موثرتر ارتباط برقرار خواهید کرد. بازاریاب ها و فروشنده ها باید بتوانند قضاوت صحیح و درستی از زبان غیر کلامی مشتریان خود داشته باشند. پس از یادگیری مهارت‌های غیرکلامی، متوجه خواهید شد که تنها بر صحبت‌های مشتری نباید تکیه کرد و بر اساس آن نتیجه گرفت. مشتری نیز همین گونه است  صحبت‌های فروشنده را با حرکات بدن او مطابقت می‌دهد.

میخوام این مقاله رو بخونم
بررسی فقهی بیمه و پاسخ به اشکال های فقهی بیمه عمر

تشخیص درست زبان بدن مشتری

یکی از اشتباه هایی که ممکن است در تفسیر زبان بدن انجام دهید، این است که یک حرکت یا اشاره غیرکلامی را بخواهید تعمیم دهید و فقط همان ملاک ارزیابی شما از مشتری قرار گیرد.

همانگونه که زبان نوشتاری و ادبیات دارای واژه، جمله و قانون نقطه گذاری است، زبان بدن نیز از این قانون مستثنی نیست و قوانین خاص خود را دارد.به طور کلی هر حالت از زبان بدن می‌تواند دارای چندین معنا و مفهوم باشد؛ مانند یک واژه که وقتی درون جمله و در کنار سایر واژه ها قرار می‌گیرد، می‌توان معنای آن را درک کرد. در واقع یک جمله کامل، دارای معانی و احساسات است از آن می‌توان منظور طرف مقابل را فهمید ولی اگر فقط یک واژه و یا یک کلمه به کار رود،نمی توان منظور را فهمید.

برای اینکه بتوانیم زبان بدن را بهتر تفسیر کنیم، باید تعدادی حرکات طرف مقابل را کنار هم قرار دهیم. فروشندگان سطح یک کسانی هستند که می‌توانند جملات زبان بدن مشتری را بفهمند و دقیقا آنها را مقابل جملات کلامی مشتری قرار دهند.بنابراین، فروشندگان باید به همه حالات دقیقاً نگاه کنند، تا برداشتی درست و واقعی از زبان بدن مشتری داشته باشند.

پیچاندن موهایش

به طور مثال، زمانی که مشتری خسته یا تحت فشار باشد یا احساس خوشایندی به حرفه ای شما نداشته باشد، ممکن است دایم به پیچاندن موهایش مشغول باشد. مشتری در این حالت احتمالا از شما مطمئن یا نگران است. وظیفه فروشنده در این حالت برطرف کردن شک و دودلی مشتری است.

هنگامی که در حال توضیح دادن ویژگی ها و مزایای کالا برای مشتری هستید از دستان باز برای این کار استفاده کنید.مشاهده می‌شود برخی فروشندگان ناآگاه به زبان بدن، به ویژه در فروشگاههای لوازم خانگی و فروشگاه‌ های بزرگ وقتی که میخواهند محصولی را به مشتری معرفی کنند، از دور و با انگشت اشاره مبادرت به انجام این کار می‌کنند. توصیه می‌شود به هیچ عنوان از این روش حتی زمانی که ممکن است سر شما شلوغ باشد استفاده نکنید؛ زیرا این فرم معرفی محصول می تواند باعث ایجاد احساس منفی در مشتری شود.

میخوام این مقاله رو بخونم
خرده‌ فروشی

زمانی که برای مشتری در حال صحبت کردن هستید، بکوشید با دستان باز این کار را انجام دهید. زبان بدن فروشنده، قدرت بسیاری دارد و می‌تواند مشتری را متقاعد کند، یا او را از خرید منصرف سازد.

زبان بدن

 

علایم و حرکات بدنی و رفتاری در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

در این بخش به علایم رفتاری در زبان بدن می پردازیم، زبان بدن شامل دو دسته است، یکی زبان حرکات بدن و دیگری زبان آرایش و ظاهر بدن که تعدادی از مهمترین آنها عبارتند از:

باز کردن دکمه های کت در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

افرادی که با شما بی ریا و صمیمی هستند غالباً دکمه های کت خود را باز کرده یا حتی آن را از تن در می آورند اما در یک مذاکره رسمی این چنین نیست. در این شرایط افراد زمانی کت خود را در می آورند که امکان دسترسی به توافق وجود داشته باشد. به عبارت دیگر هر قدر هوای اتاق گرم باشد اگر طرفین احساس دسترسی به توافق را نداشته باشند کت شان را در نمی آورند.

انداختن پا روی پا در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

در هنگام مذاکرات هر گاه یکی از طرفین یا هر دوی آنها پاهای خود را روی هم می اندازند نشانه این است که وارد مرحله جدیدی از مذاکره می‌شوید، مرحله ای که امکان تفاهم کمرنگ میشود. اگر انداختن پا روی پا دیگر با گذشتن درست ها در زیر بغل به صورت ضربدر همراه باشد اوضاع وخیم‌تر است و باید فکر جدی برای تغییر وضعیت انجام دهید تا طرف مقابل از حالت تدافعی خارج شود.

کشیدن دست به چانه در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

این علامتی از زبان رفتار است که در هنگام تصمیم‌گیری به کار می‌رود. کشیدن دست  به روی چانه معمولا با حالتی از چهره همراه است که در آن چشم ها کمی جمع می‌شود. افرادی دیگر ممکن است در این حالت لب بالایی بالایی را لمس کنند و آن را بکشند و بعضی مردها با سبیل و ریش خود بازی کنند که همگی دلیل بر تعمق و ارزیابی است. در بازی شطرنج نیز افرادی که قرار است حرکت بعدی را انجام دهند در بسیاری از موارد چنین اشاره ای را از خود نشان می‌دهند که پس از تصمیم‌گیری متوقف می‌شود.

میخوام این مقاله رو بخونم
کلمات سحرآمیز در فروش

برداشتن عینک در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

برداشتن آهسته عینک جهت تمیز کردن آن در شرایطی که نیازی به این عمل نیست اشاره تعویقی است، این عمل در طی یک مذاکره ممکن است چندین بار انجام بگیرد. در چنین حالتی شخص می خواهد با طفره رفتن از پاسخ یک سوال یا ایجاد تاخیر در پاسخ مطالبی را در ذهن خود بررسی کرده و موقعیت خود را مرور نماید. در هر حال افراد می‌خواهند زمانی را برای پرسش یا پاسخ خود در اختیار بگیرند. اشاره مشابه دیگر می‌تواند برداشتن عینک در کنار دهان باشد.

دست زدن به بینی در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

این علامت رفتاری و یا مالیدن با انگشت اشاره نشانه شک و تردید در مورد مطالب گفته شده در یک گفتگو یا مذاکره می باشد؛ به ویژه اگر این اشاره همراه با متمایل شدن شخص یه انتهای صندلی باشد. اما مراقب باشید که این اشاره را با کسی که بینی خود را میخاراند اشتباه نکنید. اشاره دیگری در این زمینه مالیدن پشت گوش یا کنار آن است که حاکی از شک و تردید در ارایه یک پاسخ یا سبک و سنگین کردن آن است. در بسیاری از مواقع پس از این عمل دست به سمت چشم رفته و عمل مالیدن چشم انجام می‌شود.

ضرب گرفتن روی میز در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

کسی که با ریتمی یکنواخت و کسل کننده به روی میز ضربه میزند می ‌خواهد احساس بیقراری خود را بیان کند. اشاره های مشابه دیگر می‌تواند این باشد که فرد مرتب دکمه خودکار خود را بالا و پایین می زند و یا با پاشنه پا به زمین ضربه میزند. پیام مستقیم این اشارات برای شما این است که باید دریابید که حرف های تان کسل کننده یا بی روح است و یا اینکه برای طرف مقابل تازگی ندارد.

قرار دادن مچ یک پا به روی مچ پای دیگر در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

این اشاره، اشاره ای است که در مواقع بسیاری بروز می‌کند.مثلا در جلسات دوستانه یا رسمی که شخص تحت فشار روانی؛ تنش یا استرس قرار گرفته است.مهمانداران هواپیما در این زمینه تجربیات مفیدی دارند، آنها به راحتی می‌توانند افرادی که از مسافرت با هواپیما می ترسند را تشخیص دهند زیرا این افراد با پاهای گره خورده و قرار دادن یک مچ روی مچ دیگر می‌نشینند به خصوص در هنگام برخاستن هواپیما.

همچنین بسیاری از افراد در موقعیت‌های تنش‌زا مانند شرکت در مصاحبه یا آزمونی برای استخدام، مچ پاهای خود را روی هم می اندازند. اصولاً علایم زبان رفتار بیشتر با یکدیگر و در یک مجموعه ظاهر می‌شوند و به همین ترتیب باید باهم تعبیر شوند. به عنوان مثال اگر فرد مقابل شما پایش را از روی پا بردارد و کمی به طرف شما خم شود شما می توانید نتیجه بگیرید که به سخنان شما علاقمند است و مایل است بیشتر بداند.

میخوام این مقاله رو بخونم
۶ راه برای تقویت هوش احساسی و هیجانی

چشم ها در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

سطح چشم ها: در یک گروه معمولا فردی که سطح دید چشمانش از سایرین بالاتر است رهبر محسوب می‌شود. هنگامی که شما ایستاده باشید و دیگران نشسته قطعاً شما را در موضع قدرت قرار میدهد.

مالش چشم: زمانی که فردی چشمش را با انگشت اشاره مالش می‌دهد نشانگر فریب و نیرنگ است. از آنجایی که دست می‌آورد که به این طرف و آن طرف نگاه کند. این حرکت غیر ارادی یک افشاگر حسابی است که فرد دارد دروغ می‌گوید.

چشم برگرداندن: معمولا یک علامت مسلم از نیرنگ، گناه و دروغگویی است.

چشمان بسته: هر گاه چشمان یک فرد برای لحظه ای طولانی تر از چشم بر هم زدن متعارف، بسته و ابروها نیز برخاسته شود پیام چنین است(( به حرف زدن خود خاتمه بده)).

صورت و لب در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

پوشاندن صورت: زمانی که دست بر روی صورت می آید مفهومش چنین است:

شوکه شده ام. این ژست بین فرد و موقعیت مزاحم و متجاوز فاصله می اندازد.

تبسم با دهان گشوده: دندانهای بالا نمایان شده و به شخصی که با شما گفتگو می کند می فهماند که مایل هستید بیشتر با او آشنا شوید.

تبسم با لبان بسته: این لبخند تنها برای ادای احترام و ادب و نزاکت است.

پاها در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

تکان دادن پاها: وقتی فردی طوری نشسته که یک پا را روی پای دیگر انداخته و یک پا را در هوا تکان می دهد پیام این است: من حوصله ام سر رفته این حرکات نشانگر گریز است اگرچه بدن فرد ساکن و بدون حرکت باشد.

انداختن پاها روی هم در ناحیه زانو: این حالت متداول به صورت یکسان در مردان و زنان رایج می‌باشد و مفهومش این است که من بسیار آسوده خاطر هستم.

قوزک پا روی زانو: عملی مردانه است و می‌گوید من قاطعانه از حقوقم دفاع می کنم اما با آرامش هستم.

میخوام این مقاله رو بخونم
مولفه های هوش مدیریتی

سایر حرکات بدن در استفاده از زبان بدن در بازاریابی

خم کردن بازوها: این کار می‌گوید: من پر زور و نیرو من هستم. بالا آوردن یک بازو نیز راهی برای جلب توجه است. هر دو دست را به جلو دراز کردن ژست خوشامدگویی است.

دست های قلاب شده: برخلاف دست به سینه بودن که دست ها به طور متقاطع بر روی سینه قرار می‌گیرند، این ژست در افرادی مشاهده می‌شود که در شرایط اضطراب آمیزی قرار دارند.

شانه بالا انداختن: وقتی شانه‌ها برآمده شده و کف دستها به سمت خارج میچرخند، پیام روشن و واضح است ((من شما را نمیشناسم)) یا ((من نمی توانم به شما کمک کنم )) این ژست دلالت بر احساس درماندگی فردی است که این رفتار را از خود نشان می دهد.

گام های کوتاه و بلند: استفاده از تمام طول پا در هنگام راه رفتن، گام های بلند برداشتن، کمر راست و سر را بالا نگه داشتن، بیانگر حالتی مطمئن و با صراحت است. برعکس گام های ریز با شانه های قوز کرده، فرد را ترسو و آسیب پذیر می نماید.

بی قراری (وول خوردن) : در زمان ملاقات یا مذاکره هرگاه با پول خرد داخل جیب تان بازی کنید و صدای جرینگ جرینگ آن را درآورده یا با موها یا لباستان کلنجار روید، علامت واضحی است که شما عصبی، بی قرار و هیجان‌زده هستید. برای گذاشتن تاثیر خوب برای روی دیگران سعی کنید این حرکات تهییج آمیز و بی تاب گونه را در خود فرو نشانید.

استفاده از زبان بدن در بازاریابی

کلام پایانی : استفاده از زبان بدن در بازاریابی

تقریباً همه اعضای بدن حرف می‌زنند. هر حرکتی معنای خاص خود را دارد. پس در جهان کسب و کار شما یک یا دو دقیقه بیشتر فرصت ندارید. شاید در عرض یک دقیقه اشتباهی کوچک مرتکب شوید و همه چیز از دست برود. عکس این قضیه نیز وجود دارد. چه بسا در همان یکی دو دقیقه چنان از بدن خود استفاده کنید و چنان با بدن خود حرف بزنید که همه چیز به نفع شما و شرکت تان تمام شود. هرگز فراموش نکنید که شعار بازاریابی مدرن چنین است ((بدن هایتان باید بتوانند تاثیر مناسبی روی طرف مقابل بگذارند.))

لطفا از مقالات زیر دیدن فرمائید هر مقاله ۵ امتیاز برای شما ثبت میشود
اطلاعات کافی از مشتری نداریم   به حرف مشتری توجه نمیکنیم   اهمیت مذاکره در فروش بیمه

   خلاقیت چرا و چگونه؟

در صورت میل به مطالعه مقاله مرجع

وحید طهماسبی هستم با سابقه 8 ساله بازاریابی و فروش که در کسوت های مختلف از جمله مسئول فروش و مدیر فروش فعالیت داشتم و در حال حاضر مشغول آموزش به علاقه مندان این حوزه هستم

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۰

مقاله های مرتبط :

جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.